PDF Drukuj

Polski Związek Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych

Polski Związek Hodowców Kanarków jest jedną z organizacji założycielskich PFO. Jest również organizacją z bardzo bogatą historią i największą ilością zrzeszonych hodowców. Jako jedyna spośród organizacji zrzeszonych w PFO posiada oddziały oraz zrzesza około 800 osób.

Ruch związkowy hodowców kanarków w Polsce ma bardzo bogatą, przedwojenną tradycję. Głównymi ośrodkami hodowli kanarków i ptaków egzotycznych były : Poznań, Warszawa, Śląsk i Zagłębie. Tradycje utrzymywania kanarków na Górnym Śląsku są bardzo stare i ściśle związane z górnictwem, w którym te małe ptaszki pełniły bardzo ważną rolę "żywego alarmu", ostrzegając górników o niebezpieczeństwie ulatniania się szkodliwych gazów. Bardzo szybko oprócz praktycznego znaczenia tych ptaków pojawił się inny powód ich hodowli - hobby.

Po II Wojnie Światowej w roku 1952 reaktywowano Centralny Związek Hodowców Kanarków z siedzibą w Katowicach, następnie w roku 1957 poprawiono statut i zmieniono nazwę na Polski Związek Hodowców Kanarków. Ostatecznie w roku 1965 wprowadzono kolejne zmiany statutowe i przyjęto nazwę stosowaną do dziś, czyli Polski Związek Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych. W 1968 roku PZHKiPE przystąpił do C.O.M..

W roku 2002 minęło więc 50 lat od reaktywowania CZHK, a w roku 2005 będzie 40 rocznica istnienia PZHK i PE.

Śmiało można powiedzieć, że każdy hodowca w Polsce zna tę organizację, ponieważ prawie wszyscy rozpoczynający swoją przygodę z hodowlą kanarków, papug i ptaków egzotycznych byli członkami PZHK i PE, lub nadal nimi pozostają. Należy nadmienić, iż oddziały rozrzucone są po całej Polsce od Wybrzeża do Tatr, więc jest to również organizacja, do której hodowcom najłatwiej trafić. W czasach swej świetności PZHKiPE liczył nawet kilka tysięcy członków! Organizowane były konkursy i wystawy międzynarodowe, w których czynny udział brało wielu hodowców.

Związek posiadał swój sklep (dokładnie był to sklep przy Zarządzie Głównym w Katowicach), w którym kupić można było karmę dla ptaków, klatki i inne akcesoria. Wydawane były biuletyny, organizowane liczne szkolenia. Jednakże przemiany jakie nastąpiły na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych spowodowały zmiany w organizacji i działaniu PZHK i PE, co spowodowało zaniechanie działalności handlowej.

Na początku lat dziewięćdziesiątych nastąpiło wyraźne rozluźnienie w strukturach zrzeszających hodowców, co zaowocowało powstawaniem nowych stowarzyszeń, klubów i federacji. Jednakże wszystkie z nich wyrastają z tradycji zjednoczonego kiedyś pod egidą PZHKiPE ruchu hodowców. Obecnie związkiem integrującym hodowców jest Polska Federacja Ornitologiczna, która w tych trudnych czasach stara się zbudować silną, prężnie działającą grupę organizacji mających wspólne cele takie jak na przykład : racjonalna hodowla ptaków, czy zdrowe współzawodnictwo podczas konkursów i wystaw.

Większość aktywnych ekspertów to członkowie PZHKiPE lub osoby, które zdobyły uprawnienia na kursach organizowanych przez tę organizację. Oddziały PZHK i PE od lat urządzają wystawy o charakterze regionalnym i ogólnokrajowym, na których zobaczyć można wiele ciekawych i pieknych ptaków. Można zaryzykowac stwierdzenie, że Mistrzostwa Polski, lub Śląska nie odbyły by się bez licznie reprezentujących tę ogranizacje hodowców. Dodatkowo należy wspomnieć, że do dziś hodowcy i eksperci z PZHK i PE biorą czynny udział w międzynarodowych imprezach, a wielu z nich utrzymuje stałe kontakty z hodowcami z zagranicy, co owocuje napływem dobrego materiału hodowlanego, zdobywaniem wiedzy i doświadczenia.

Polski Związek Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych wprowadza do PFO doświadczenie i bogatą tradycję oraz ogromną różnorodność hodowanych gatunków ptaków.

Wszystkich chętnych do dokładniejszego zapoznania się z tą organizacją zapraszam do odwiedzenia siedziby Zarządu Głównego, która mieści się w Katowicach przy ulicy Konopnickiej 2 (za dworcem kolejowym od strony ulicy Kościuszki), gdzie można uzyskać informacje między innymi o siedzibach poszczególnych oddziałów i sposobie kontaktowania się z nimi.

Mam nadzieję, że chociaż w minimalnym stopniu nakreśliłem obraz PZHK i PE jako tworzącej wraz z innymi organizacjami PFO i ten krótki artykuł przyczyni się do zainteresowania wśród hodowców z całej Polski możliwością przystapienia do licznej rzeszy miłośników kanarków, papug i ptaków egzotycznych.

 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 51 gości 

Strona pfo.info.pl wykorzystuje pliki cookies.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki.


Polska Federacja Ornitologiczna