Patroni medialni

PFO

 

Polska Federacja Ornitologiczna to związek stowarzyszeń zrzeszających hodowców i miłośników ptaków śpiewających i ozdobnych. Należy do Światowej Konfederacji Ornitologicznej (Confederation Ornithologique Mondiale - COM)

Zarejestrowana została w 1997 roku. Jej członkami założycielskimi są:
- Polski Związek Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych,
- Związek Hodowców Kanarków "EGZOTA",
- Klub Hodowców Kanarków Kształtnych.

Dzisiaj PFO tworzy dwadzieścia pięć stowarzyszeń.

Konkurs ofert

Rada Federacji Polskiej Federacji Ornitologicznej zaprasza do składania ofert na organizację 77 Ornitologicznych Mistrzostw Polski w 2014 r. – więcej
Relacja z OMP Czeladź PDF Drukuj

Szanowni Państwo !

Drodzy Hodowcy !

Już za nami „79” Ornitologiczne Mistrzostwa Polski. W tym roku mistrzostwa zostały podzielone na dwie oddzielne imprezy.

Konkursy kanarków śpiewających odbyły się w Poznaniu w dniach 7-10 grudnia.

To właśnie tam swoje ptaki wystawiło 25 hodowców z całej Polski. Surowej ocenie podlegały ptaki z kas A, B i C. Pan Wiesław Krajewski, Prezes Stowarzyszenia „Canaria 02” wraz z hodowcami stanął na wysokości zadania i dzięki właśnie tym ludziom, konkurs i cała oprawa uroczystości odbyła się bez zarzutów. W kolekcji kanarków harceńskich bezkonkurencyjne okazały się ptaki Pana Zdzisława Mikuły, a w pojedynkach zwyciężył Pan Janusz Szczotok. W konkursach kanarków wodnotokowych najlepszy zarówno w kolekcji jak i pojedynkach okazał się Pan Marian Rychcik.

W dniach 12-18 grudnia wróciliśmy do Czeladzi, gdzie odbywał się konkurs i wystawa pozostałych ptaków (z różnych klas wystawowych). W imprezie wzięło udział 157 hodowców z całej Polski oraz zaproszony przedstawiciel DKB z Niemiec, wielokrotny Mistrz Świata w swojej dziedzinie, hodowca o polskich korzeniach Pan Darius Palenta. Hodowcy przedstawili do oceny 1702 ptaków w klasach D - 860, E - 550, F1 - 106, F2 - 28, G1 – 9, G2 - 21, H - 33, I1 – 54, I2 - 7, J – 15, K – 18, L - 1.

Jak co roku przeważającą część ptaków stanowiły kanarki. Ilość dużej i małej egzotyki nieznacznie wzrosła w stosunku do ubiegłorocznych Mistrzostw. Co cieszy,  coraz liczniejszą grupę wystawową tworzą ptaki europejskie i hybrydy. Ubolewamy, że hodowcy dużych papug w tym roku nam nie dopisali. Rok w hodowli dla nas wszystkich był dużo trudniejszy, co przełożyło się na liczbę zgłoszonych ptaków.

Ze strony organizacyjnej impreza przebiegała dość sprawnie, choć nie jedna osoba może wytknąć nam jakieś drobne potknięcia. Mimo mniejszej grupy ekspertów oraz osób do pomocy w stosunku do zeszłego roku, ocena poszła sprawnie, a wszystkie werdykty zostały jeszcze tego samego dnia zapisane w platformie internetowej, która w porównaniu do 2015r. działała zdecydowanie szybciej. Również ustawianie ptaków oraz uzupełnianie kart o dane personalne oraz CIH-y nastąpiło sprawniej. Niestety, błędy leżą w ludzkiej naturze – nam też nie udało się przy tym uniknąć pomyłek, co skutkowało niewłaściwym opisem karty i przekłamaniami w katalogu. Za co serdecznie wszystkich hodowców przepraszamy.

W trakcie tegorocznych Mistrzostw staraliśmy się zaprezentować Państwu nowe pomysły. Odbył się również konkurs plastyczny dla dzieci. Dziesięć z  zaprezentowanych prac wyróżniono pamiątkowymi dyplomami, nagrodami rzeczowymi oraz pucharami. Konkurs oprócz artystycznych walorów miał jeszcze jedną zaletę: zachęcił okoliczne szkoły do odwiedzenia naszej wystawy. Zaowocowało to licznymi grupami dzieci i młodzieży, oczywiście pod czujnym okiem wychowawców. Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze zadawały wiele pytań i nasza Sekcja ds. komunikacji społecznej musiała się mocno nagimnastykować, aby  udzielić im satysfakcjonujących odpowiedzi. Mamy nadzieję, że przynajmniej kilkoro z tych dzieci wróciło na wystawę z rodzicami, aby namówić ich na zakup swojego pierwszego ptaszka i rozpocząć swoją niesamowitą przygodę.

Kolejnym ważnym punktem było uszczelnienie systemu opłat za udział w giełdzie. Obawy nasze, że hodowcy nie będą chcieli płacić okazały się być mocno na wyrost. Nasi hodowcy mile nas zaskoczyli i praktycznie bez wyjątków uiścili wymaganą opłatę. Między innymi dzięki temu, że wśród giełdowiczów co jakiś czas krążyła osoba oznakowana plakietką „Obsługa giełdy” na giełdzie panował porządek, obyło się bez większych incydentów zakłócających porządek co pozytywnie wpłynęło na ocenę giełdy nie tylko przez osoby postronne, ale również przez samych hodowców.

Jak co roku w trakcie Mistrzostw staraliśmy się zapewnić Państwu prezentację możliwie szerokiej gamy akcesoriów, karm, suplementów oraz literatury fachowej, tak niezbędnych w hodowli ptaków. W tym roku poszerzyliśmy prezentowany asortyment o kolejną polską firmę Profeed exotic.

Z powodu zaplanowanego na sobotę Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Delegatów, Rada Federacji zdecydowała, że na niedzielę przeniesiono najbardziej chyba wyczekiwany moment dla nas wszystkich: nagrodzenie utytułowanych hodowców. Ten punkt programu przebiegł sprawnie i bez zakłóceń. Wyróżniono Kolegę Wiesława Rozynka, który zdobył najwięcej, bo aż 19 czołowych miejsc oraz Kolegę Mateusza Chłapek  za uzyskanie wyniku 372 punktów w klasie kanarki żółte nieintensywne. Wraz z tytułem wymienieni hodowcy otrzymali puchary pamiątkowe, ufundowane przez Pana Roberta Sobeckiego. Panu Robertowi serdecznie dziękujemy za inicjatywę.

Jesteśmy zaniepokojeni malejącą liczbą hodowców biorących udział w Ornitologicznych Mistrzostwach Polski. Mamy nadzieję, że rosnący w naszym mniemaniu poziom imprezy spowoduje, że coraz więcej naszych Kolegów i Koleżanek zdecyduje się na zaprezentowanie swoich ptaków, aby konkurować o tytuł Mistrza Polski. Przecież to właśnie Mistrzostwa Polski są ukoronowaniem naszej całorocznej  pracy.

Zdajemy sobie sprawę, że 79 Ornitologiczne Mistrzostwa Polski nie były idealne. Jest jeszcze wiele niedociągnięć, które wymagają korekty. Liczymy jednak na wyrozumiałość oraz wsparcie zarówno merytoryczne, jak również – czy może zwłaszcza – bezpośrednie zaangażowanie wszystkich Stowarzyszeń zrzeszonych w Polskiej Federacji Ornitologicznej. Za nasze błędy wszystkich serdecznie przepraszamy. Zapewniamy niniejszym, że Rada Federacji cały czas pracuje nad podniesieniem poziomu Ornitologicznych Mistrzostw Polski. Mamy nadzieję, że kolejne, jubileuszowe 80 Mistrzostwa dorównają zachodnim standardom i będą wielkim świętem dla nas wszystkich.

Zachęcamy również do zapoznania się z katalogiem z Mistrzostw (kliknij, aby go zobaczyć).

Rada Federacji oraz Sekcja do spraw komunikacji społecznej

 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 17 gości 

Strona pfo.info.pl wykorzystuje pliki cookies.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki.


Polska Federacja Ornitologiczna