Stowarzyszenia

PDF Drukuj

Związek Hodowców Kanarków Egzota

41-200 Sosnowiec, Plac Kościuszki 5 skrz. 5
e-mail: egzota@egzota.pl, www.egzota.pl
Prezes: Jacek Dybich, tel. 602 365 443, e-mail: prezes@egzota.pl

Związek Egzota jest jednym z trzech stowarzyszeń założycieli Polskiej Federacji Ornitologicznej.
Jest organizacją społeczną, zrzeszającą osoby interesujące się hodowlą kanarków (kolorowych, kształtnych i śpiewających), papug i innych ptaków egzotycznych oraz ochroną ptaków dziko żyjących. Jednym z celów działania jest upowszechnienie hodowli ptaków egzotycznych jako niezmiernie interesujące hobby. Dzięki obcowaniu z ptakami stajemy się wrażliwsi na otaczającą nas przyrodę, mamy możliwość zapoznania się z tajnikami biologii (w tym jakże fascynującej genetyki), a przede wszystkim zyskujemy towarzystwo niezwykle sympatycznych istot, które czarują nas swymi barwami, kształtami czy śpiewem.


Związek powstał w 1979 roku i jest kontynuatorem 70-letniej tradycji hodowli kanarków w mieście Sosnowcu.

Jest jednym ze współzałożycieli Polskiej Federacji Ornitologicznej. Terenem działalności Związku jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej, a siedzibą miasto Sosnowiec. Na dzień dzisiejszy organizacja skupia ponad 40 hodowców kanarków kolorowych, kształtnych, śpiewających oraz egzotyki małej i dużej. Przyjmowanie nowych Członków odbywa się na zebraniach Związku. Członkiem Związku może być pełnoletnia osoba fizyczna (Członek Rzeczywisty) lub niepełnoletnia, po ukończeniu 14 lat (Członek Młodociany) posiadająca obywatelstwo polskie i hodująca kanarki, papugi lub inne ptaki egzotyczne.

W okresie swojego istnienia hodowcy związku uzyskiwali wysokie lokaty na regionalnych i krajowych Mistrzostwach Ornitologicznych z licznymi tytułami mistrzowskimi. Siedziba Związku Hodowców Kanarków "EGZOTA" mieści się w Sosnowcu w Sosnowieckim Centrum Organizacji Pozarządowych przy Placu Kościuszki 5.

Spotkania hodowców kanarków i ptaków egzotycznych odbywają się w drugą niedzielę każdego miesiąca z wyjątkiem miesięcy wakacyjnych o godzinie 10:00.

Egzota w listopadzie każdego roku organizuje konkurs i wystawę ptaków. W ostatnich latach miejscem wystawy została aula V Liceum im. J. Korczaka w Sosnowcu przy ul Czeladzkiej 58.

W roku 2002 organizowaliśmy  Otwarte Mistrzostwa Śląska i Zagłębia, których atmosfera tak wszystkim przypadły do gustu, że było już wiadomo kto w kolejnym roku zorganizuje Mistrzostwa Polski.

W roku 2003 Związek Hodowców Kanarków "Egzota" w Sosnowcu był gospodarzem 67 Otwartych Ornitologicznych Mistrzostw Polski. Do oceny kanarków kolorowych i kształtnych zaproszeni byli sędziowie z Niemiec, którym asystowali eksperci z PFO. Ocena kanarków harceńskich przypadła czeskiemu ekspertowi, a egotykę ocenił polski sędzia. Bardzo ważna była lokalizacja miejsca gdzie odbywały się obie imprezy - Zespół Szkół położony blisko dworca kolejowego, więc z łatwym dojazdem. Dodatkowo do dyspozycji były obszerne pomieszczenia do oceny kanarków kolorowych i kształtnych, oraz sala gimnastyczna, gdzie bez przeszkód można było obejrzeć ptaki.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do wstąpienia do Egzoty.

Związek Hodowców Kanarków Egzota

 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości 

Strona pfo.info.pl wykorzystuje pliki cookies.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki.


Polska Federacja Ornitologiczna