Informacja od sekcji CITES PDF Drukuj

Szanowni Państwo,

Słowem wstępu, uważamy, że sekcja CITES i Rada PFO w sprawie rejestracji ptaków działają poprawnie. Niestety są to takie sprawy, których nie da się załatwić w miesiąc czy dwa. Bardzo nam przykro z tego powodu, że są opinie i sygnały, że robimy za mało, ale zawsze do powiedzenia mają najwięcej Ci, co nie robią nic.

Ale do rzeczy, poniżej parę słów z działania sekcji CITES w ostatnim czasie.

Pod koniec 2014 roku wysłaliśmy pismo do ówczesnej Pani Premier, a także Ministra Środowiska w  sprawie przyśpieszenia prac nad zmianą ustawy o ochronie przyrody i co za tym idzie zniesienie obowiązku rejestracji niektórych gatunków ptaków. W styczniu 2015 roku otrzymaliśmy odpowiedź z Ministerstwa Środowiska, że ten sejm (ówczesny) jest przejściowy i na pewno nie zajmie się zmianą ustawy z powodu zbyt małej ilości czasu. Ponadto poinformowali nas, że znają problem. Kliknij, aby zobaczyć to pismo. Pod koniec 2015 roku(po wyborach) wysłaliśmy pismo do

Departamentu Ochrony Przyrody z zapytaniem o postęp prac nad zmiana ustawy o ochronie przyrody. Pani Naczelnik odpisała nam, że obecnie są rozważane prace nad zmianą ustawy w tym dotyczące rejestracji ptaków. Mimo to postanowiliśmy ponowić nasze pisma, tym razem kierując je do nowo wybranych władz – Pana Prezydenta, Pani Premier, a także Ministra Środowiska.

Warto nadmienić, że nagłaśniamy temat odwiedzając biura posłów, a także senatorów naszego powiatu, tłumacząc problem z jakim boryka się środowisko hodowców ptaków egzotycznych. Zachęcamy każdego hodowcę, żeby również w swoim miejscu zamieszkania zapukał do biura poselskiego lub senatorskiego, żeby naświetlać nasz problem. Jak do tej pory nie spotkaliśmy się z żadna odmową ze strony biura czy to posła czy senatora.

Poniżej zamieszczamy pismo, wysłane do Prezydenta, Premier, a także Ministra Środowiska.

Kliknij, aby zobaczyć pismo.

 

Zamieszczamy również korespondencję z Naczelnik Departamentu Ochrony Przyrody Bożeną Haczek

List do Departamentu Ochrony Przyrody:

Dzień dobry,

Chcielibyśmy zapytać, czy Ministerstwo Środowiska przygotowuje  się zmiany w Ustawie o Ochronie Przyrody? Chodzi nam o rejestrację Ptaków Egzotycznych. Środowisko hodowców traci już wszelakie nadzieje na jakiekolwiek zmiany. Chcielibyśmy dodać, że w żadnym kraju Unii Europejskiej nie obowiązują tak rygorystyczne przepisy jak w Polsce. Po nowym roku zamierzamy ponowić nasze pisma do Pani premier Beaty Szydło i do Ministra Środowiska Pana Jana Szyszko


Odpowiedz Pani Naczelnik:

Szanowni Państwo

Uprzejmie informuję, że są obecnie w MŚ rozważane propozycje zmian w ustawie o ochronie przyrody, w tym dotyczące rejestracji ptaków gatunków podlegających Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Stanowisko będzie przekazane w terminie późniejszym.

 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 23 gości 

Strona pfo.info.pl wykorzystuje pliki cookies.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki.


Polska Federacja Ornitologiczna