Archiwum Newsów
Wykład i szkolenie dla hodowców PDF Drukuj

W dniu 21 maja 2017 roku o godzinie 10.00 w siedzibie PFO (Katowice ul. Gen. J. Hallera 28) odbyło się zgodnie z harmonogramem szkolenie z zagadnień genetyki a w szczególności:

- genetyki hodowlanej,

- podstaw dziedziczenia,

- zasady kojarzenia w różnych mutacjach,

- jakich kojarzeń powinno się unikać.

Przed rozpoczęciem wykładu przybyłych uczestników przywitał Prezes Kolegium Sędziów Jan Kamiński, a następnie po krótkim wprowadzeniu głos oddał prowadzącemu szkolenie prof. Markowi Łabajowi. W ramach szkolenia omówiono podstawy genetyki ptaków jak również tworzenie linii wsobnych tzw. inbredu.

 
"Z zakurzonych kart pamięci".. PDF Drukuj

Drodzy Hodowcy,

Postanowiłam trochę poszperać w historii i połączyć moje zainteresowania z pracą na rzecz PFO. Ponieważ mogę się pochwalić sporą ilością posiadanych książek z dziedziny ornitologii, a jest ich na obecną chwilę ponad 500szt. "zdobytych" z całego świata. O historii hodowli w Polsce mogę powiedzieć bez przesadnej skromności, że wiem sporo. Na obecną chwilę jest wiele mitów, jeśli chodzi o minione dzieje hodowlane.

Będziecie zaskoczeni jak wyglądała prawda. Postaram się przybliżyć wszystkim zainteresowanym ten ciekawy jak dla mnie temat. Będzie to cykl pod tytułem "Z zakurzonych kart pamięci". Znajdzie się tu wszystko to, co uznam za ważne do przekazania. Czasami będzie to tekst, czasami grafika, a czasami jak dziś skan książki czy czasopisma. Mamy się czym pochwalić, mieliśmy zdolnych hodowców odnoszących sukcesy. Warto ich nazwiska przypomnieć. Zobaczymy na ile mi czas pozwoli. W mojej bibliotece znajdują się m. in. miedzioryty z 1823r. Jeśli uznam w przyszłości, że praca ludzi zaangażowanych społecznie na rzecz PFO idzie w dobrym kierunku i sytuacja jest "stabilna”, to już jakiś czas temu postanowiłam, że całe moje zbiory przekażę federacji.

Dziś zapoznać pragnę Państwa z broszurą/książką o hodowli kanarków z 1928r. Ciekawe czy zwrócicie moi drodzy uwagę na kilka drobnych szczegółów. Życzę miłej lektury.

Kliknij tutaj, aby pobrać książkę.

Justyna Krawczyk

Prezydent PFO

 
Komunikat 7/2017 - Wycieczka do Vogelpark Walsrode PDF Drukuj

Drodzy Hodowcy,

Prezydent z przyczyn obiektywnych będzie prywatnie organizatorem wyjazdu do jednego z największych "ptasich parków" w Europie. To teren mający 24 hektary. Podziwiać można nie tylko 4200 gatunków ptaków, ale również nacieszyć oko kompozycjami roślinnymi. Park powstał w 1961 roku i jest corocznie odwiedzany przez ludzi z całego świata. Czekają niezapomniane widoki, a dla nas, Drodzy Hodowcy jest to dobry moment na integrację. Szykujcie aparaty i wygodne buty!

Planowany wyjazd odbędzie się z Częstochowy, 25 czerwca w godzinach popołudniowych. Chętne osoby będą zabierane po trasie w kierunku Katowice A4 - Niemcy. Przyjazd na miejsce 26 czerwca rano ok. godz.9.00 (wyjedziemy tego samego dnia wieczorem ok. godziny 19.00).

 
Komunikat Kolegium Sędziów 5/2017 w sprawie szkolenia PDF Drukuj

W dniu 21 maja 2017 roku o godzinie 10.00 w siedzibie PFO (Katowice ul. Gen. J. Hallera 28) odbędzie się szkolenie w zakresie:

- genetyki hodowlanej,
- podstaw dziedziczenia,
- zasady kojarzenia w różnych mutacjach,
- jakich kojarzeń powinno się unikać.

Wykładowca prof. Marek Łabaj. Uczestniczyć mogą wszyscy hodowcy zrzeszeni w PFO, wystarczy zgłosić do 15 maja swą obecność telefonicznie (662210350) lub e-mailem: hod@pfo.info.pl Zgłoszenie jest podyktowane przygotowaniem sali na odpowiednią ilość miejsc.

Serdecznie zapraszam

Jan Kamiński

 
Protokoły z zebrań PDF Drukuj

Przedstawiamy Państwu protokoły ze Zgromadzenia Wspólników Spółki PFO Sp. z o. o., Zebrania Rady Federacji oraz z Walnego Zebrania Delegatów PFO.

1. Protokół ze Zgromadzenia Wspólników Spółki PFO Sp. z o. o. (kliknij, aby go zobaczyć).

2. Protokół z Zebrania Rady Federacji (kliknij, aby go zobaczyć).

3. Protokół z Walnego Zebrania Delegatów PFO (kliknij, aby go zobaczyć). Uchwały znajdują się tutaj (kliknij, aby je zobaczyć).

 
Mistrzostwa Świata 2018 PDF Drukuj
Drodzy Hodowcy!
Informacje o Mistrzostwach Świata !!!

Najważniejsze informacje / wystawianie ptaków:
- koszt jednego ptaka - 13 euro
- obligatoryjny katalog - 12 euro
Formularz zgłoszeniowy znajduje się tutaj (kliknij, aby go pobrać/zobaczyć).

Najważniejsze informacje / wejście na Mistrzostwa:
Wejście codzienne - 12 euro; dzieci do lat 12 - 8 euro, darmowo dzieci do lat 8 i osoby niepełnosprawne.
W czasie oficjalnego otwarcia 19-21 stycznia bilet wstępu 24 euro; dzieci do 12 lat - 16 euro; darmowo dzieci do 8 lat i osoby niepełnosprawne.

Wszystkie informacje na bieżąco można śledzić na stronie www.cesene2018.com

Szczegółowe informacje:

Komitet organizacyjny:
 
Wizyta w szkole PDF Drukuj

„Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba.” – Juliusz Słowacki

Dziś (10.04.br.) skorzystałam z zaproszenia pani Anny Makowskiej nauczyciela biologii z Zespołu Szkół w Srocku. Wybrałam się tam na „mały” wykład o ptakach przeznaczony dla trzech klas gimnazjalnych. Dotychczas prowadziłam zajęcia w dwóch innych szkołach (w Kalinie i Szydłowie) dla dzieci z klas 1-3 więc teoretycznie z maluchami bywa łatwiej.

Wymienione szkoły skorzystały z mojego zaproszenia w ubiegłych latach, odwiedziły wystawy stowarzyszeniowe odbywające się w Łodzi i Częstochowie. Pani Anna dba o rozwój swojej młodzieży tym bardziej, że obecny system nauczania przewiduje jak się dowiedziałam tylko jedną godzinę lekcyjną na cały rok szkolny o ptakach. Ja poświęciłam młodzieży dwie godziny i to nawet nie był „wstęp”, a czas minął w mgnieniu oka. To obecne nauczanie rzutuje na wiedzę młodego pokolenia, wiedzę o świecie o życiu.

Nauczyciele mają nie lada problem i wyzwanie jak pogodzić plan nauczania z przystosowaniem dzieci i młodzieży do życia. Ach… czasy się zmieniają. Wracając do dzisiejszych zajęć na samym początku nakreśliłam, czym zajmuje się federacja, jakie stowarzyszenia ma pod opieką, na czym polega praca sędziego, a na czym „praca” hodowcy, jak na nasze codzienne życie wpływa nasza pasja, jakie ptaki hodujemy. Wyświetliłam krótki film z wystawy z OMP.  Po tym wstępie postanowiłam sprawdzić ogólną wiedzę młodzieży.

 
Wesołych Świąt PDF Drukuj

 
Komunikat Kolegium Sędziów 3/2017 w sprawie egzaminów PDF Drukuj

W dniu 15.12.2016 odbył się egzamin w sekcjach DE, FGH. Dwie osoby przystąpiły do egzaminu próbnego i dwie do egzaminu kwalifikacyjnego po weryfikacji wyników Komisja przekwalifikowała statut egzaminu na próbny.

W dniu 25.03.2017 odbył się egzamin z zakresu teorii sekcji A. Komisja egzaminacyjna w składzie:
- Przewodniczący Jan Kamiński
- Zdzisław Mikuła (Promotor p. Pawła Zielińskiego)
- prof. Marek Łabaj
- Ryszard Rychter


Pan Tomasz Firek (Promotor Teofil Mrowiec) zaliczył egzamin w 2016 roku praktyczny i teoretyczny (25.03.2017) nabywając uprawnienia Sędziego Polskiej Federacji Ornitologicznej.

Pan Paweł Zieliński zaliczył egzamin teoretyczny (25.03.2017), pozostał do zaliczenia egzamin praktyczny w miesiącach październik/listopad 2017 roku, po przejściu wszystkich wymaganych szkoleń.

 
Komunikat Kolegium Sędziów 4/2017 w sprawie zebrania sędziów PDF Drukuj

W dniu 25.03.2017r. (Katowice- Szopienice) odbyło się Zebranie Sekcji Sędziów. W zebraniu uczestniczyła dość liczna grupa sędziów oraz kandydaci na eksperta. Zebraniu przewodniczył Prezes Sekcji Sędziów. Omówiono według programu:

1) Podsumowanie sędziowania za rok 2016.

W roku 2016 odbyło się 41 konkursów w tym 2 zagraniczne (Ukraina, Czechy). Podjęto temat zażalenia, jakie wpłynęło na pracę sędziego podczas OMP. Dyskusja była burzliwa i ostateczne decyzje w sprawie sędziego zapadną podczas Walnego Zjazdu Sekcji Sędziów.

Omówiono również uwagę jednego z Oddziałów - Stowarzyszenia PZHKiPE w sprawie wysokich kosztów dojazdu. Tu sędziowie byli zgodni, co do tego, że Stowarzyszenia muszą się liczyć z kosztami dojazdu, czasami przewyższającymi koszt samej oceny. Wyjaśniając, hodowcy powinni również mieć na względzie to, że nie każdy sędzia „z okolicy” będzie miał możliwość i czas wolny w podanym terminie. Dużo zgłoszeń, które wpływają od Stowarzyszeń nie są poprawnie wypisywane. Brakuje danych kontaktowych, podana jest niepoprawna liczba kolekcji, niektóre osoby za kolekcję uznają dwa ptaki. Więc nie trudno o problemy. Przypominamy, że zawsze jest możliwość imiennego zaproszenia sędziego na ocenę, co nie jest oczywiście jednoznaczne z przyjęciem przez sędziego takiego zlecenia (względy zdrowotne, możliwość dojazdu, czas wolny, nagłe sytuacje).

 

 
Zebranie RF z dnia 25 marca PDF Drukuj

W dniu 25.03.2017r. w Katowicach odbyło się zebranie Rady Federacji Polskiej Federacji Ornitologicznej.

W zebraniu uczestniczyli:
Prezydent - Justyna Krawczyk
Wiceprezydent ds. hodowlanych - Jan Kamiński
Sekretarz - Marek Winek
Skarbnik - Artur Kupczak
Doradca Prezydenta - Michał Horzela
Doradca Prezydenta - Marek Łabaj
Kierownik Sekcji CITES - Eugeniusz Kupczak


Program zebrania:
1) Zgromadzenia Wspólników Spółki PFO SP. Z O.O.
2) Przygotowanie merytoryczne do WZD.
3) Przyjęcie w poczet członków rzeczywistych Polskiej Federacji Ornitologicznej Opolskiego Stowarzyszenia Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych 10 Brygady (OSHKiPE). Podjęto uchwałę nr 6/2017.
4) Wstępne prace nad poprawkami w Regulaminach PFO.
5) Sprawy bieżące.

Protokół oraz szczegółowe informacje ukażą się w najbliższym czasie.

 
Walne Zebranie Delegatów 2017 PDF Drukuj

Szanowni Państwo !

Zwyczajne Walne Zebranie Delegatów już za nami. Data nie była wybrana przypadkowo, bo w sobotę obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ptaków. Rada Federacji i jej sekcje do zjazdu przygotowywały się ponad dwa tygodnie. Był to czas wytężonej pracy, ale możemy śmiało powiedzieć, że było warto. Staraliśmy się, aby każdy szczegół był dopracowany. Nie ukrywamy, że frekwencja trochę nas zaskoczyła. Na WZD przybyły 52 osoby. Praktycznie na 3 dni przed wiedzieliśmy, że musimy wynająć większą salę, bo na tej, w której się zwykle spotykaliśmy byłby problem z pomieszczeniem zaproszonych gości i delegatów.

Rada Federacji przygotowała poczęstunek i w formie drobnej "niespodzianki" długopisy oraz biuletyny informacyjne o Polskiej Federacji Ornitologicznej i tworzących ją Stowarzyszeniach. Sala była bardzo duża, osób sporo i nie ukrywamy, że momentami głośność prezydium nie była najlepsza. Przewodniczący pan Jacek Dybich z pewnością zdarł sobie gardło, ale to wszystko dla dobra federacji panie Jacku przecież ! :)

Tematów wiele, ale omówienie ich szło szybko i sprawnie. WZD zakończył się dużo wcześniej niż było to zaplanowane.

 
Poradnik Zbigniewa Robaczewskiego PDF Drukuj

Drodzy Hodowcy kanarków harceńskich

Pan Zbigniew Robaczewski, wieloletni sędzia PFO oraz COM/OMJ udostępnił nam w formie elektronicznej swój "Poradnik". Będziemy mogli dzięki temu zawsze mieć łatwy dostęp do tych informacji, a młodzi hodowcy kanarków śpiewających "lekturę obowiązkową".

Jak widzicie Państwo można małymi krokami promować hodowlę zawsze i wszędzie. Taki poradnik, choć już minęło sporo czasu od jego wydania, nie powstałby gdyby nie pasja jaką ma pan Zbigniew do ptaków. Ta mała książeczka jest jednocześnie swoistym dowodem na promowanie danej dziedziny hodowlanej. Warto kierować się dobrymi przykładami.

Rada Federacji będzie starała się przekazać Państwu spostrzeżenia hodowców którzy cieszą się uznaniem, również z innych ras i gatunków ptaków. Zrobimy tyle na ile czas i siły nam pozwolą. Nie przez przypadek wybraliśmy w pierwszej kolejności artykuły dotyczące kanarków śpiewających. Chcemy zakończyć waśnie i nadać nowy bieg i nowe spojrzenie na hodowców i samą RF. Obecny skład Rady Federacji ze wszystkimi sekcjami stawia większy nacisk na  promowanie hodowli i wszystko co z nią jest związane.

Kliknij tutaj, aby otworzyć poradnik.

Rada Federacji

 
Pierwszy okres pracy Pani Prezydent PDF Drukuj

Szanowni Państwo

Postanowiłam zamieścić na łamach "Nowa Exota" i na naszej stronie internetowej wyniki pracy oraz problemy na jakie napotykała się Rada PFO. Jest to jednocześnie moje sprawozdanie za ten krótki okres czasu. Lubię jasne sprawy i dlatego chciałabym, aby zapoznali się z tym pismem wszyscy hodowcy Polskiej Federacji Ornitologicznej. Cieszę się, że RF ma dobry kontakt z patronami medialnymi i że mamy dzięki temu możliwość zamieszczania różnych artykułów czy też informacji na łamach "Nowa Exota" oraz "Fauna & Flora". Obu redakcjom bardzo dziękujemy za pomoc i promowanie Polskiej Federacji Ornitologicznej oraz jej wszystkich Stowarzyszeń.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć artykuł.

Justyna Krawczyk

Prezydent PFO

 
Rozdzielanie młodych samców PDF Drukuj

Drodzy Hodowcy

Tak jak obiecywaliśmy przedstawiamy Wam dalszy ciąg artykułów Josefa Sandforta przetłumaczonych przez naszego kolegę Marcina Piskorskiego.

Mamy nadzieję, że "nie wyłączyliście ciekawości" tak jak prosił w końcowym zdaniu autor poprzednio zamieszczonych tekstów. Sprawdźmy zatem wspólnie co w duszy gra hodowcy kanarków śpiewających. Jakie ma sposoby na wyszkolenie zwycięzców. Kto wie, może ktoś z Państwa zastosuje się do tych rad. Zastanówmy się, czy te "wiekowe" sposoby albo ich cząstkę możemy przenieść do naszych współczesnych hodowli. Na pewno są to bardzo ciekawe spostrzeżenia. Z pewnością hodowcy kanarków śpiewających czytając ten tekst będą słyszeli głosem wyobraźni śpiew tych niezwykłych ptaków.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć i przeczytać artykuł.

Życzymy miłej lektury i owocnych przemyśleń.

Rada Federacji


 
Obrączki - okienko zamówieniowe PDF Drukuj

Przypominamy, że otwarte zostało okienko do zamawiania obrączek. Można je zamawiać do końca marca (31.03).

Rada Federacji

 
Komunikat 6/2017 PDF Drukuj
Drodzy Hodowcy,

Rada Polskiej Federacji Ornitologicznej prosi wszystkich Delegatów Stowarzyszeń o dostarczenie w dniu 1 kwietnia na WZD, oryginałów dokumentów - Wniosków o nadanie/wykreślenie hodowcom indywidualnych cech identyfikacyjnych PFO. Dotyczy to wszystkich wniosków zgłoszonych od dnia 1 stycznia 2017r.

Z góry dziękujemy.

Rada Federacji
 
Walne Zebranie Delegatów 2017 PDF Drukuj

Rada Federacji Polskiej Federacji Ornitologicznej zwołuje na dzień 1 kwietnia 2017 roku (sobota) na godzinę 9:00 w siedzibie Federacji przy ul. Hallera 28 w Katowicach Walne Zebranie Delegatów.

Proponowany porządek obrad:

1. Otwarcie zebrania.
2. Wybór Przewodniczącego i Prezydium Zwyczajnego Walnego Zebrania Delegatów. 
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Przyjęcie i zatwierdzenie rocznych sprawozdań Rady i Komisji Kontroli Wewnętrznej oraz kierowników Sekcji.
5. Zatwierdzenie rocznego planu pracy oraz preliminarza finansowego Rady na 2017r.
6. Wybory uzupełniające do Rady Federacji na stanowisko Sekretarza. 
7. Przyjęcie i zatwierdzenie zmiany w Statucie Polskiej Federacji Ornitologicznej. Zmiana podyktowana jest wymogami do jakich PFO musi się dostosować uwzględniając  „Nowelizację  Uchwały Prawa o Stowarzyszeniach” z dnia 20.05.2016r.
8. Ustalenie składek członkowskich na 2018r.
9. Inne sprawy – wolne wnioski, zapytania. 
10. Zamknięcie obrad.

W przerwie przewidziany jest obiad dla uczestników Walnego.


Serdecznie zapraszamy wszystkich delegatów.

 

 
Numery obrączek i systematyka papug PDF Drukuj

Drodzy Hodowcy,

Poniżej przedstawiam Państwu systematykę papug, która obowiązywała do 2016r oraz numery obrączek, jakie należy stosować.

W 2016 pojawiło się nowe opracowanie i niektóre podgatunki stały się gatunkami. Jeden gatunek nawet zniknął całkowicie ze spisu. Nie jest tych zmian dużo i w tym roku powinna ukazać się druga część tego obszernego wydania.

"Tworzyłam" ten wykaz kilka dni, tak aby dostosować nazwy łacińskie i polskie. Czasami pojawiają się dwie nazwy. W niektórych przypadkach nie dotarłam do obowiązujących numerów obrączek tych żadszych gatunków. Chętnie porozmawiam z Państwem na ten temat, a może ktoś będzie mógł uzupełnić te braki. Jest to dość obszerny materiał, dlatego proszę, aby nie udostępniać go na wortalach lub fb. Rada Federacji zezwala na zamieszczenie poniższego opracowania na stronach Internetowych Stowarzyszeń będących członkiem Polskiej Federacji Ornitologicznej z zaznaczeniem pochodzenia źródłowego.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć spis papug wraz z numerami obrączek.

Pozdrawiam serdecznie
Justyna Krawczyk
Prezydent PFO

 
Wzrastanie młodych kanarków wodnotokowych PDF Drukuj

Obserwacje, analiza, wnioski. Jednym zdaniem "Znaczenie serca i pasji w hodowli".

Pan Josef Sandford, sędzia COM/OMJ podzielił się z nami tym wszystkim co najlepsze i wynikające z jego wieloletniego doświadczenia związanego z kanarkami śpiewającymi. Możemy zapoznać się z obserwacjami hodowlanymi uznanego na całym świecie sędziego kanarków wodnotokowych. Będzie to cykl artykułów, które w miarę możliwości, systematycznie, będziemy Państwu przedstawiać. Zachęcamy do śledzenia "nowinek" i życzymy wszystkim hodowcom przyjemnej lektury.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć i przeczytać artykuł.

Rada Federacji

 
Komunikat 5/2017 PDF Drukuj
Drodzy Hodowcy,

Rada Federacji informuje, że dnia 26.01.2017 z funkcji Sekretarza zrezygnował Pan Sławomir Stec. Rezygnacja kol. Sławka była podyktowana nieporozumieniami panującymi między hodowcami kanarków harceńskich. Aby zapewnić odpowiednią ciągłość pracy RF, na to stanowisko postanowiliśmy powołać Pana Marka Winka ze Stowarzyszenia "EGZOTA" (Sosnowiec). Pan Marek będzie nam pomagał do czasu WZD. Delegaci zdecydują (1.04.2017) czy Pan Winek zostanie oficjalnie powołany do Rady Federacji.

Rada Federacji
 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Strona 11 z 23

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości 

Strona pfo.info.pl wykorzystuje pliki cookies.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia przeglądarki.


Polska Federacja Ornitologiczna